Együttműködés lépésről-lépésre
Folyamatosan várjuk olyan települések jelentkezését, melynek
közössége nyitott egy közös gondolkodás elindítására
önkormányzata elkötelezett a helyi közösség(ek) igényeit megismerni és azokra reagálni
biztosítani tudja egy a település közösségét jól ismerő szakember/szervező/önkéntes segítő együttműködését a program egésze során
lehetőségei szerint kész a program megvalósítását pénzbeli és/vagy természetbeni hozzájárulásával támogatni (pl. szállás, étkezés)
Jelentkezéseket e-mailen várjuk a hello@kozossegtertelepules.hu címre.
Szabad kapacitásainknak megfelelően, törekszünk mielőbb személyesen is felkeresni leendő partnertelepüléseinket, hogy a használható terek mentén tudjunk közösen gondolkodni. Amennyiben minden kérdésben találunk közös pontot, együttműködési szerződésben rögzítjük a program megvalósításának kereteit.
A program anyagi hátterét partnertelepülésünkkel közösen teremtjük meg pályázatok, magán és vállalati támogatók felkérésével, bevonásával.
A negyedik évfolyam jelentkezése Nádasdra már elérhető ITT.
Ezen a héten egy estére vendégül látjuk partnertelepülésünk polgármesterét, testületét, közösségi szakemberét, hogy már a program legelején megismerjék egyetemistáinkat, a csapat is ismerkedjen a településsel és az első terepgyakorlaton már ismerősként találkozhassanak.
Az első két alkalom a település mélyebb megismeréséről szól. Egyetemistáink interjúkat készítenek a településen - a helyi segítővel egyeztetve - , kérdőíveznek, helyi idegenvezetőkkel bejárják a települést és környékét.
Januárban a csapat már közösségi alkalmakon mutatja meg, mit tudtunk leszűrni a kutatásból és az egyéni válaszokból, innen indul a tervezés közösségi része, melynek végére, májusra kell eljutnunk oda, hogy tudjuk MIÉRT, HOVA, KINEK és MIT építünk - és ebben közösségi egyetértés van.
Egyeztetés helyi, közeli vállalkozókkal az építőanyagok beszerzéséről; közösségi építés tervezése helyi segítővel.
A közösségi építés egy hetes, melyet építész mentorunk vezet és a biztonsági szempontok betartásával az építés nyitott a helyi közösség számára. Együtt sokkal könnyebb.
Az elkészült szabadtéri közösségi térnek van egy hivatalos műszaki átadása, majd egy ünnepélyes közösségi átvétele is, melyen a helyi közösséggel közössen megünnepeljük az elkészült teret és az utat ami odavezetett. Az átadó része szokott lenni - amennyiben lehetséges - egy névválasztó szavazás is, melyen a helyiek ajánlanak és választanak új nevet az új térnek.
Az évfolyam zárása után is, ha távolabbról is, de kapcsolatban maradunk. Egyetemistáink visszajárnak szüreti bálokra és programokra, időről-időre érdeklődünk arról, hogyan működnek a megépült terek, nagy öröm mikor képes beszámolókat kapunk. Szívesen állunk partner településeink segítségére ifjúságszakmai és közösségi kérdésekben.
AMIT A PROGRAM KÍNÁL
Partnertelepülésünk a program alatt egy nyolc hónapos közösségi tervezési folyamatban vesz részt, melynek kimeneteként hallgatóink, a mentorok szakmai felügyelete mellett
- széleskörű közösségi felmérést végeznek a lakosok helyi kötődéseiről, térhasználatáról
- elkészítik a település közösségi térképét
- infografikákban összegzik a fejlesztési igényeket, terek újragondolása és új funkciók megteremtése mentén
- rendszerezik az önkormányzatnak a tervezésben összegyűjtött – nem a közösségi tér fejlesztésére vonatkozó – közösségi célokat, vágyakat a település stratégiai fejlesztéséhez
- terveket készítenek a közösség által kiemelt térre és funkciókra
- építész mentorok vezetésével és a helyi közösség bevonásával a nyár folyamán egy egyhetes építőtáborban megépítik a terveket
A program nem dedikáltan közösségfejlesztő program, azonban annak elemei és eredményei erősíthetik, fejleszthetik a helyi lakosok
- kötődését a településhez
- részvétel alapú demokrácia élményét
- együttműködési készségét
- önkéntes tevékenységét
- közösségi életének minőségét
- térhasználatának tudatosságát